MARIJAMPOLĖS MEILĖS LUKŠIENĖS ŠVIETIMO CENTRAS

ŽYDŲ KULTŪROS RELIKTAI MARIJAMPOLĖJE

 

ŽYDŲ KULTŪROS RELIKTAI MARIJAMPOLĖJE

Buvusi žydų sinagoga HAKHNASAT ORHIM SINAGOGA (dab. P. Butlerienės gatvėje Nr. 5) veikė iki II-ojo pasaulinio karo Sovietmečiu buvo suniokota tiek pastato išorė, tiek vidus. Rekonstruota 1985 m. – pirminis vaizdas atstatytas gana tiksliai. Viduje nieko autentiško nėra išlikę.

Žydų kultūrinis-religinis centras (dab. Kauno g. ir Vilkaviškio g. sankirtoje) – tai Beit Midrašas (čia buvo studijuojama tora, skaitomas koranas), Didžioji sinagoga ir keleto mažesnių statinių kompleksas. Kompleksas išliko ir per II-ą jį pasaulinį karą, ir pokaryje, bet apie 1957 metus, kilus gaisrui, Didžiosios sinagogos liko tik rūsys, Beit Midrašas buvo kažkiek perstatytas, jo paskirtis – gamybinė.

Senosios žydų kapinės (Šaulių g., įkurtos XIX a.) sovietmečiu buvo apleistos, naikinamos. Antkapių neišliko. Paminklinis akmuo pastatytas 1991.

Žydų kapinės Vilkaviškio g. (laidota 1918-1941) – sovietmečiu taip pat buvo apleistos. Antkapiniai paminklai išlikę. Sutvarkytos 1991.

Kapinės (Vytauto g. 72 / Varpo g. pab., prie upės), kur 1941.09.01 vokiečiai sušaudė apie 5090 žydų ir kt. tautybių žmonių.


ISTORIJOS ATMINČIAI BEI VIEŠAI PAGARBAI

Neveikiančios žydų kapinės Vilkaviškio g., kuriose buvo laidojama 1918-1941, išlikę antkapiniai paminklai.

Rodyklė su viršuje iškalta Dovydo žvaigžde ir dvikalbiu įrašu.

Žydų senosios kapinės (Šaulių g.) įkurtos XIX a. Sovietmečiu buvo apleistos ir naikinamos. Antkapių neišliko. Paminklinis akmuo pastatytas 1991 m.

Žydų kapinės (Vilkaviškio g.) Jose buvo laidojama 1918-1941 m., sovietiniais metais apleistos. Išlikę antkapiniai paminklai. Sutvarkytos 1991 m.

Kapinės (Vytauto g.72/Varpo g. pab. prie upės). Čia vokiečiai 1941 09 01 sušaudė apie 5090 žydų ir kitų tautybių žmonių.

 

ŽYDŲ KULTŪROS SAKRALINIS PAVELDAS

Buvusi HAKHNASAT ORHIM SINAGOGA šiandien, pastato paskirtis – Beatričės Kleizaitė-Vasaris menų galerija / Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centras / P. Butlerienės g. Nr. 5. Sinagogos statybai leidimas pasirašytas tik 1899 – architecto Valerii Rybarskii projektas.

Buvusieji studijų namai – Beit Midrash šiandien, pastato paskirtis – gamybinė (dab. Kauno ir Vilkaviškio g. sankryža, šiaurės rytų pusė). Suprojektavo 1889 architektas Valerii Rybarskii.

Žydų kultūrinis-religinis centras (shulhoyfkahale) 2 sinagogų kompleksas – Didžioji sinagoga ir Beit Midrash. A.Tory nuotr.,1930