MARIJAMPOLĖS MEILĖS LUKŠIENĖS ŠVIETIMO CENTRAS

Prieškario miestas ir mados

2017 m. kovo 2 d. Beatričės Kleizaitės – Vasaris menų galerijoje vyko knygos „Senoji Marijampolė fotografijose“ pristatymas. Knygos sudarytojas ir autorius Valentinas Juraitis.

Knygos tikslas - supažindinti visuomenę su turtingu Marijampolės ir krašto  kultūriniu palikimu, parodyti, tai, kas jau pranyko. Senosios Marijampolės fotoalbumas - tai ir   vystymosi, ir gyvenimo veidrodis. Kaip miestas keitėsi ir gražėjo, papasakojo buvęs Marijampolės meras Kęstutis Subačius. Šis leidinys papasakoja ir  apie kažkada draustus istorijos puslapius, to meto madas, amatus. To laikmečio madas pristatė Marijampolės kolegijos pedagogikos, menų ir socialinio darbo katedros asistentė Ilona Grybauskienė.

Knyga talpina daugiausia archyvinių fotografijų, todėl pateikiamas pasakojimas apie Užnemunės  prieškario fotografus M. Buhalterį, J. Fridbergą, J. Vindsbergą, A. Pimšteiną ir kitus, kurie tapo holokausto aukomis.  Ši publikacija apie fotografus - tai Lietuvos fotografijos istorijos, kultūros paveldo dokumentas. Knygoje yra Jakobo Vindsbergo, Vytauto Gaulės šeimų nuotraukų. V.Gaulė pasidaljo prisiminimais apie savo šeimą, apie tų laikų Marijampolę.

Užnemunės miestas su turtingomis kultūros, švietimo  tradicijomis turėjo daugybę  svarbių ūkinio gyvenimo židinių. Tarp jų  –  Cukraus fabriką ir  L.K. Vytenio pulką.

Apie pulko gyvenimą sukaupta per 70 archyvinių fotografijų. Dauguma jų nematytos, nepublikuotos. Kolekcininkas S. Andriušis, sukaupė  didžiulę Užnemunės  prieškario policijos ikonografiją, jam maloniai sutikus, publikuotos archyvines fotografijos, supažindinančios su prieškario Marijampolės policininkais.

Iliustruotos publikacijos skirtos ir prezidento Kazio Griniaus, kurio veikla glaudžiai susijusi su Marijampole,150  met ų jubiliejui, ir Rygiškių Jono gimnazijai, taip pat pasitinkančiai  150 metų jubiliejų.

Šis fotoalbumas suteikia galimybę kartą pažvelgti į prieškario Marijampolę, pasidžiaugti  reikšmingais mūsų   krašto  pasiekimais ir žmonėmis. Leidinio pristatyme dalyvavo per 50 marijampoliečių.