MARIJAMPOLĖS MEILĖS LUKŠIENĖS ŠVIETIMO CENTRAS

Iniciatyva VARDAI

Rugsėjo 23-ąją, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, minint 75-ąsias žydų žudynių metines, Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje surengta pilietinė iniciatyva VARDAI, kurios metu skaitomi Holokausto aukų vardai ir pavardės. Lietuvoje ši iniciatyva vyksta šeštą kartą, o Marijampolės krašto žydų – vardai buvo skaitomi pirmą kartą. 
Valstybinio Vilniaus žydų Gaono muziejaus (VVŽGM) duomenimis Šešupės slėnyje, buvusio sovietinio karinio dalinio teritorijoje 1941-ųjų birželį-rugpjūtį buvo nužudyta ir palaidota apie 5090 gyventojų. Kaip ir daugybė kitų tragedijos aukų, jų vardai ir pavardės kelis dešimtmečius buvo ištrintos iš istorijos, iš miesto atminties. Renginio pradžioje buvo pagerbtas žydiškos kilmės Lietuvos filosofo, eseisto, pedagogo, visuomenės veikėjo ir politiko Leonido Donskio atminimas, su kuriuo Lietuva atsisveikina... Tada istorikas Benjaminas Mašalaitis glaustai papasakojo Marijampolės žydų istoriją. Skaidrių pagalba pasakojimą iliustravo archyvinėmis nuotraukomis ir faksimilėmis.
Matantys šios iniciatyvos prasmę ir laisva valia susirinkę bendruomenės nariai perskaitė 1206 nužudytų vietos žydų vardus ir pavardes. Turėdami sąrašus savanoriai vienas po kito skaitė ir skaitė. Iš pagarbos nužudytiesiems, daugelis klausėsi stovėdami. Aukų sąrašas buvo gautas iš VVŽGM Tolerancijos centro. Iniciatyva VARDAI siekta padėti suvokti genocido mąstą ir pajausti, kad už sausų tragiškos statistikos skaičių slypi realių žmonių likimai. Kartu šia iniciatyva siekiama sugrąžinti buvusių vietos gyventojų vardus į miesto istoriją ir atmintį. Buvo paminėtas 1912 metais Marijampolėje gimęs tapytojas Elijas Kivelis Kaplanas, kuris 1936-1940 m. dalyvavo Lietuvos dailininkų sąjungos rengiamose parodose, o dailininko darbų turi M. K. Čiurlionio dailės muziejus. Jam buvo leista gyventi vos Jis buvo tik 32-iejų... Nuskambėjo daug ir kitų neretai girdimų pavardžių, tokių kaip Jablonskis, Bidermanas, Levinas ir t.t. Pilietinę akciją iniciavo buvusi marijampolietė, dabar gyvenanti Vilniuje, žurnalistė Viktorija Vitkauskaitė. 


Laimutė Kraukšlienė, kultūrinių renginių organizatorė

Nuotr. autorės