MARIJAMPOLĖS MEILĖS LUKŠIENĖS ŠVIETIMO CENTRAS

Ebru menas – nuostabi terapija šeimoms

2016 spalio - 2017 gegužės mėn. Marijampolės vaikų lopšelyje-darželyje „Pasaka“ vyko neformalaus ugdymo socialinis projektas (NUP) „Ebru menas – tapymas ant vandens“ (VŠĮ Meda Project). Jau pora metų šioje organizacijoje vyksta akivaizdūs pokyčiai: atsinaujinama tiek išore, tiek vidumi. Inovatyvūs organizacijos vadovai, besirūpinantys visapusiu vaikų ugdymu, randa galimybių ir skiria laiko, kad darželio bendruomenė taptų atvira naujovėms, projektams, bendradarbiavimui su švietimo pagalbos specialistais. Akivaizdu, kodėl tai yra pirmasis darželis tapantis ant vandens Marijampolėje!

„Vandens veidas“ – būtent taip iš persų kalbos verčiamas žodis „ebru“. Kuriant ebru technika naudojamos natūralios, ekologiškos priemonės, tad vaikučiams saugu. Tapyti grupėje smagiau ir naudingiau, nes gali pasidžiaugti ir kitų darbais, išmoksti dirbti komandoje su kitais žmonėmis, pasidalinti ne tik įspūdžiu, bet ir priemonėmis, pamatyti ir gerbti šalia esančio jausmus bei mintis. Tiek stebint, tiek atliekant ebru kūrybos procesą, savaime kyla susižavėjimas užburiančia spalvų ir formų transformacija, besikeičiantis vaizdas skatina smalsumą ir norą sužinoti, kas bus toliau. Dėl paprasto, greito atlikimo ir daromo poveikio (atsipalaiduojama, sutelkiamas dėmesys) piešimas ant vandens veikia itin terapiškai, efektyviai lavinamas emocinis intelektas. Teko pamatyti nuostabių pokyčių šeimų ebru užsiėmimuose: nuo pirmame užsiėmime vykusių šeimos „grumtynių“ prie ebru indo (dalinosi trys šeimos nariai) iki nepaprastai gražaus paveikslo kūrimo drauge paskutiniuose užsiėmimuose, nuo tėčio atsisakymo tapyti (nes čia nesąmonė) iki prašymo galimybės tęsti šiuos užsiėmimus ir kitąmet, nes jam labai patiko kartu su savo sūnumi kurti ebru paveikslus.

Po visų ebru užsiėmimų Marijampolės vaikų lopšelyje-darželyje „Pasaka“ vyko žaisminga refleksija su projekte dalyvavusiomis šeimomis. Tėveliams labai patiko individualūs pokalbiai su projekto vadove Egle Veršininiene, kuri, atvykusi visai dienai, asmeniškai skyrė kiekvienai projekte dalyvavusiai šeimai laiko ir aptarė visus rūpimus klausimus. Štai keletas šeimų atsiliepimų: „Labai labai labai patiko. Ypač Eglė. Eglės pokalbio labai reikėjo pradžioje užsiėmimų. Būtų buvę viskas aiškiau. Labai patiko toks „kitoks“ bendravimas su vaiku. Supratau, kad pirmiausia reikia „auklėti“ save, pradėti nuo savęs, o tik paskui auklėti vaikus“; „Labai tikiuosi, kad turėsime galimybę pratęsti šiuos mokymus. Tai buvo labai reikalinga mums kaip šeimai“; „Labai patiko užsiėmimai, norėtume toliau tęsti. Piešdami ant vandens galime spalvomis sukurti stebuklus, tokius, kokius ir įsivaizduojame...“

Taigi, šeima, tapydama ebru paveikslą ant vandens, mokosi tarpusavio sutarimo, dalijimosi, emocijų pažinimo ir mažų dalykų atradimo džiaugsmo, laikas tarsi sustoja... Kad išmoktume būti kartu akimirkoje.

 

Psichologė bei projekto koordinatorė Gitana Tamulynienė

Marijampolės sav. vaikų lopšelis darželis „Pasaka“